Správná dáma obléká punčochové kalhoty vždy a za všech okolností, aspoň tak znělo moto našich babiček. Toto pravidlo razí i britská královská rodina, jejíž členky, až na výjimky, bez punčoch prakticky nepotkáte. Platí toto pravidlo i dnes? Kdy a jaké tedy nosit, abyste se vyhnuly společenskému faux-pax?

Punčochové kalhoty a punčochy: co o jejich  nošení říká etiketa?

Dámské punčochy po generace tvořily nedílnou součást outfitů. Dnešní doba sice není ohledně nošení punčoch tak striktní, ale existují stále příležitosti, kdy jsou prostě nutností. Chystáte-li se vyrazit na společenskou akci, banket nebo do divadla s holýma nohama, byť by teplota venku atakovala tropické hodnoty, půjde o společenskou sebevraždu. Pro tyto případy jsou vhodné tenké punčošky neutrální černé nebo tělové barvy a lodičky s uzavřenou špičkou.

Z jakých materiálů vybírat?

Punčochové kalhoty jsou vyráběny ze směsi polyamidových vláken s příměsí elastanu, popřípadě u teplejších variant z bavlny . Díky těmto materiálům jsou  hebké a pružné. Přesto všechny punčochy nejsou stejné a různě se od sebe liší pevností materiálu.

Na každém balení punčoch můžete najít označení DEN; tím se určuje tloušťka a pevnost materiálu. Punčochy označené 20 deny, jsou určeny na běžné denní nošení. Oproti tomu teplejší varianty jsou značeny 50 deny a výše. Pokud potřebujete během dne větší oporu můžete zvolit variantu s push up efektem, která krásně vytvaruje vaše nohy, takové punčochy mají označení od 100 denů výše.

Jaké punčochy nosit do práce a kdy je to povinné

Na běžné nošení do kanceláře se výborně hodí punčochové kalhoty tělové barvy bez zbytečných vzorů; volit můžete i černé nebo šedé, podle toho jak budou ladit s vaším outfitem. V zimních měsících se nemusíte bát obléci teplé punčochy tmavé barvy, které ochrání vaše nohy před chladem a navíc, díky silnějšímu materiálu nohy opticky zpevní. 

Existují zaměstnání, které po ženách vyžadují nošení punčochových kalhot vždy a za všech okolností, pokud tedy neobléknete kalhoty. Pokud se rozhodnete pro práci bankovní úřednice, političky, právničky nebo třeba letušky, klasické punčochové kalhoty se stanou nedílnou součástí vašeho oblečení. V takovýchto případech určuje vaše oblečení firemní “dresscode”, který jasně upravuje jakou barvu punčoch smíte a nesmíte nosit.

Jste duší rebelka a milujete barvy?

Milujete barevné punčochové kalhoty a zkoušela jste je už zkombinovat s teniskami? Pokud ne, je nejvyšší čas je vyzkoušet. Jarní měsíce přímo lákají ke zkoušení nových neokoukaných kombinací. Oblečte třeba džínovou sukni a k ní pruhované nebo sytě oranžové punčochy, uvidíte, že váš den bude veselejší. Jen změnou barvy punčochových kalhot docílíte zcela jiného outfitu.

Pokud se chystáte na schůzku s přítelem, zkuste ho překvapit punčochami se samodržícím efektem a nebo zvolte přímo samodržící punčochy s krajkou, určitě vaši snahu náležitě ocení.

Existují pro nošení punčochových kalhot nějaká pravidla?

Ať už silonky oblékáte ráda nebo je nosíte kvůli zaměstnání, nikdy byste neměla vyrazit s okem na punčoše, to je společenské faux-pax. Pokud nejste studentka nebo se nechystáte na rockový koncert, roztržené silonky se neodpouští. Proto byste měla vždy v kabelce nosit náhradní, pro případ takovéto nehody. Záchranou vám může být i obyčejný průhledný lak na nehty, kterým v případě drobného očka, materiál zafixujete a defekt se již nebude šířit dále. Bohužel se tento trik nedá použít, pro případ většího poškození. V takovém případě je lepší punčochy raději sundat.

Pokud ráda měníte vzhled a kombinujete barvy, pak investice do punčochových kalhot, nejen jako levného módního doplňku jistě nezatíží váš rozpočet. A třeba díky nim zažijete spoustu zábavy při vymýšlení nových “looků”.

Nosíte punčové zboží ráda? Dáváte raději přednost klasickým silonkám nebo samodržícím punčochám?

Michal Crhák

Back to Top