Někoho trápí jarní únava pravidelně každý rok, jiný člověk si jí ani nevšimne a mnoho z nás také tento problém ve svém životě ani nezaznamenalo. Co je vlastně jarní únava a jakými způsoby se dá jejímu nástupu předcházet? Umíme s ní bojovat a víme, co ji způsobuje? Nechte se inspirovat několika názory a tipy, abyste v jednom z nejkrásnějších období nebyli unavení, ale naopak překypovali energií a dobrou náladou s ní spojenou. 

Dopřejte si očistu jater

Játra svojí činností ovlivňují celou řadu pochodů v organismu. Mít zdravá játra je základ, protože dokážou detoxikovat tělo a díky nim vylučovat z organizmu škodlivé látky a jedy. Játra jsou výrobcem žluči a také vytvářejí některé hormony. Jejich činnost ovlivňuje látkovou výměnu bílkovin, tuků i cukrů v těle. Jak nakopnout a zregenerovat tento životně důležitý orgán?

Ostropestřec mariánský je bylinkou, která se pro očistu jater užívá nejčastěji. Můžete si jej pořídit v tabletkách, tinktuře, nebo třeba sušený a nadrcený k přímé konzumaci. Kůru z ostropestřce je třeba dodržovat alespoň 6 týdnů a výrazně se u ní doporučuje nekonzumovat alkoholické nápoje, drogy a také se vyhnout tučným a smaženým jídlům. 

Nastartujte si imunitní systém

Pokud nemáte v pořádku střevní mikrobiom, bude vaše tělo náchylnější k podlehnutí útoku virů a bakterií z vnějšího prostředí. Aby mikrobiom správně fungoval, musíte mít v rovnováze a v potřebném množství „hodné“ bakterie ve vašem střevě. Vědci je doporučují doplňovat také formou probiotik. Buď v tabletkách nebo také v přírodní podobě, čímž je například kvašená zelenina, též známá jako pickles, acidofilní mléko nebo kombucha. 

Doporučujeme rozproudit krev

Pokud se přes zimu hodně schováváme doma, naše tělo zleniví a krev se svým způsobem usadí. Následkem toho býváme více unavení, naše srdce bije pomaleji a celý systém člověka nefunguje úplně na 100 %. Rozpohybujte svoje tělo vaším oblíbeným sportem, začněte chodit na procházky a rozhodně příliš nelenošte. Taková ranní procházka nebo rovnou běh nebo jízda na koloběžce do práce udělají s vaším unaveným tělem hotové zázraky. 

Dávejte pozor na to, co jíte

Zdravý jídelníček je základem zdravého člověka. A v době jarní únavy to platí dvojnásob. Zapomeňte na fastfoody a nahraďte je raději přírodní a lehkou stravou. Kupte si odšťavňovač a nebo freshovač. Každé ráno si udělejte koktejl z ovoce, zeleniny a třeba ovesných vloček. Budete mít spoustu energie po celé dopoledne a vaše tělo už nebude vědět, co to jarní únava je. 

Doplňte vitaminy i minerály

V zimě lidé často zapomínají na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Ani se nedivíme, to ze supermarketů není vždy úplně vhodné. Zkuste to s nástupem jara napravit. Ovoce doplňte celozrnnými obilovinami, tmavým chlebem a nezapomeňte také na konzumaci ořechů. Ty dokážou vašemu tělu doplnit spoustu minerálů, jejichž absence může být součástí spouštěče jarní únavy. 

Jezte pravidelně!

Někteří lidé jsou schopni skoro celý den nejíst a na večer pak vyluxovat celou ledničku. A to je špatně. Na večer se naopak nemá jíst velké množství potravin, aby si i vnitřní orgány přes noc dokázaly odpočinout. Začínejte den zdravou snídaní a končete jej s lehkou večeří. 

Máte zaručený způsob, jakým se dá bojovat proti jarní únavě, na který jsme v našem článku zapomněli? Jste pravidelnými konzumenty doplňků stravy, vitaminů a minerálů v tabletkách? A pomáhají vám proti jarní únavě? Budeme se těšit na vaše reakce v komentářích.

Michal Crhák

Back to Top