Injekční lipolýza je zákrok, který kliniky estetické medicíny nabízejí svým klientům stále častěji. A není divu. Jde o neinvazivní způsob redukce tělesného tuku. Tedy o záležitost, kterou vzhledem k enormnímu výskytu nadváhy v naší populaci dovede ocenit celá řada lidí. 

Celý postup je přitom poměrně jednoduchý a navíc velmi efektivní. Spočívá v aplikaci speciálního přípravku přímo do tukové tkáně, což má za následek rozklad tukových buněk. Hlavním cílem lipolýzy je zmenšit objem tukových zásob v problémových oblastech těla , které často odolávají jak dietám, tak i intenzivní fyzické aktivitě. Tato metoda je oblíbená nejen kvůli své účinnosti, ale i pro velice nízkou míru rizika.

 

Injekční lipolýza je jednoduchý proces

Samotná procedura injekční lipolýzy je poměrně jednoduchá a většinou trvá méně než hodinu. Po konzultaci s lékařem, během které se zhodnotí, zda je pacient vhodným kandidátem pro tento zákrok, následuje samotná aplikace injekcí. Lékař nejprve označí oblasti, které budou ošetřeny, a to obzvláště takové, které jsou ze zdravotního hlediska nejrizikovější, a zasluhují zvýšenou pozornost. Poté aplikuje anestetický krém, aby pacienta nevystavil byť jen sebemenší bolesti. Injekce obsahují směs látek, jako je fosfatidylcholin a deoxycholát, které rozkládají tukové buňky. Po aplikaci  může pacient cítit mírné pálení nebo poněkud nepříjemný tlak, což je však běžné a navíc jen přechodné. 

4 zásadní výhody

Injekční lipolýza přináší hned několik výhod, díky kterým je stále vyhledávanější metodou redukce tuku. Jmenujme 4 nejzásadnější. Tady jsou:

 1. Neinvazivnost: Na rozdíl od liposukce, která vyžaduje chirurgický řez, je lipolýza neinvazivní a nevyžaduje řezání ani šití.
 2. Krátká doba zotavení: Většina pacientů se může vrátit ke svým běžným aktivitám během několika dní.
 3. Přirozené výsledky: Proces rozkladu tuků je postupný, což vede k přirozenějšímu vzhledu.
 4. Nízké riziko komplikací: Injekční lipolýza nese menší riziko infekcí a jiných komplikací ve srovnání s chirurgickými zákroky.

 

Jakých výsledků lze celkem běžně dosáhnout?

Faktem je, že někomu se podaří zhubnout i bez cizí pomoci. Zdaleka ne každý to ovšem dokáže. Naštěstí je tu estetická medicína, která nabízí nejrůznější řešení. Třeba právě lipolýzu.

Výsledky injekční lipolýzy se samozřejmě liší případ od případu. To je pochopitelné. Konečný efekt závisí na několika faktorech, jako je třeba celkové množství tukové tkáně nebo počet podstoupených ošetření. Obecně ale platí, že viditelné výsledky lze pozorovat přibližně po 2 až 4 týdnech od první procedury. Konečné výsledky se obvykle dostaví po 8 až 12 týdnech. Pacienti mohou očekávat především toto:

 • Redukci obvodu těla v ošetřených partiích 
 • Celkové zlepšení kontur svého těla
 • Snížení viditelnosti celulitidy

Kolik takové zeštíhlení asi stojí?

Cena injekční lipolýzy se může výrazně lišit v závislosti na mnoha faktorech. Ve hře je například počet ošetření nebo i “cenová politika” konkrétní kliniky. V České republice, která patří v tomto ohledu spíše k levnějším zemím, se ceny za jedno ošetření pohybují přibližně od tří do deseti tisíc Kč. Uvedené částky jsou však pouze orientační. 

Obecně se doporučuje několik ošetření. Pro dosažení optimálních výsledků je to zpravidla žádoucí. Ovšem celkové náklady jsou pak pochopitelně vyšší. Je nicméně důležité si uvědomit, že peníze by neměly být jediným faktorem při výběru kliniky nebo konkrétního lékaře, který zákrok provede. Nejdůležitější je bezchybný výsledek a samozřejmě také vaše bezpečnost. Na to nikdy nezapomínejte!

A co nějaké vedlejší účinky?

Obezita přináší celou řadu problémů. Pokud se tedy přebytečných kilogramů nedokážete zbavit sami, příliš neotálejte a řekněte si o pomoc. Nějaký zákrok, a to včetně lipolýzy, se vám může vyplatit. A to přesto, že není zcela bez rizika. Je to však podobné, jako u jakékoliv jiné neinvazivní estetické procedury. Případné komplikace či vedlejší účinky obvykle ani nestojí za řeč. Posuďte sami:

 • Otok a zarudnutí v místě aplikace
 • Modřiny
 • Dočasná bolest nebo zvýšená citlivost

Většina těchto vedlejších účinků je opravdu jen mírná a ustupuje ve velmi krátké době. Ve vzácných případech může dojít k infekci nebo alergické reakci, proto je důležité proceduru podstoupit u kvalifikovaného odborníka a pečlivě dodržovat pokyny pro následnou péči. 

 

Chcete vědět, co vás čeká?

Hodláte zákrok podstoupit, ale stále nevíte, co přesně vás čeká? Věřte, že nic mimořádného. Příprava na injekční lipolýzu spočívá v několika krocích, které pomáhají minimalizovat již zmíněná rizika a maximalizovat výsledky celé procedury. Před zákrokem by měli pacienti dodržet zhruba toto:

 • Vyhnout se alkoholu a tabáku, protože konzumace těchto látek zpomaluje proces hojení.
 • Užít pouze doporučené léky a vyhnout se medikamentům, které mohou zvýšit riziko krvácení, jako třeba aspirinu nebo ibuprofenu.
 • Dodržovat pokyny lékaře týkající se stravy a nezbytné hydratace.

A čemu se nevyhnete po zákroku?

 • Omezíte intenzivní fyzickou aktivitu po dobu několika dnů.
 • Budete pozorovat místa aplikace a okamžitě hlásit jakékoli neobvyklé příznaky lékaři.

 

Zhubněte efektivně a bezpečně

Injekční lipolýza představuje moderní, efektivní a bezpečnou metodu redukce tělesného tuku, která pacientům přináší řadu výhod. Díky minimálnímu zásahu do lidského těla a krátké době rekonvalescence je toto řešení ideální volbou pro každého, komu se nedaří zhubnout přirozenější cestou. 

Potřebujete se zbavit přebytečných kil? Cvičení ani diety vám nepomáhají a ze skalpelu máte obavy? Zkuste injekční lipolýzu! Proceduru, která funguje!

Michal Crhák

Back to Top