Určitě to není špatný nápad, protože když jsem si prošel celý proces založení společnosti s ručením omezeným, tak je rozhodně lepší, když se člověk rovnou zaměří na firmy na prodej. Je to rychlé, jednoduché a v podstatě bez práce. Ostatně firmy na prodej, nebo jak je také známe ready made firmy, jsou předzaložené společnosti, které jen čekají, až si je někdo koupí, což uvítá zejména začínající podnikatel. O tom, jak mohou být firmy na prodej řešením při vyšších soudních poplatcích, čtěte zde.

Z jakých důvodů vlastně takové firmy na prodej existují?

Podle mého názoru je to faktická potřeba podnikatelů začít co nejrychleji s podnikáním, to znamená rychlý start s novou firmou bez toho, že by bylo potřeba řešit počáteční kapitál, tedy jeho splacení. Možná řeknete, že dneska už se dá základní kapitál zvolit od jedné koruny, ale ze zkušenosti vím, že čím nižší je u firmy kapitál, tím méně klientů jí věří. Takže je lepší když se nastaví vyšší kapitál, aby byla ta důvěryhodnost větší. 

Co je zásadní?

Hlavní je, aby firmy na prodej nikdy nevyvíjely jakoukoliv obchodní činnost, přestože jsou zapsány v Obchodním rejstříku a mají přidělené IČO. Pohlídat se musí právě nulová ekonomická i účetní historie, což je jediná záruka, že taková firma garantuje 100% bezdlužnost.

Vyplatí se mi takovou firmu pořídit?

Z mého pohledu se to rozhodně vyplatí, už jen z toho důvodu, že si při zakoupení ready made firmy ušetřím spoustu času. Ten čas, který bych strávil na úřadech, mohu využít smysluplněji. Navíc mi odpadne nepříjemné papírování, což tedy osobně vůbec nemusím a nebudu muset čekat na vyřízení, které často trvá i několik týdnů. 

Velkou výhodou je, že si začínající podnikatel nemusí vůbec lámat hlavu s tím, jestli bude mít finanční prostředky na základní kapitál, protože u takových společností je plně splacen. Nic tedy nebrání tomu, aby člověk začal podnikat v podstatě hned. Něco málo o ready made společnostech najdete i tady.

Kde se dají firmy na prodej sehnat?

Samozřejmě, že na internetu, jako 99% jiných věcí. Stačí jen umět hledat a vybrat správně. Našel jsem spoustu firem, které se prodejem předzaložených firem zabývají a prošel si jejich doplňkové služby. Věřte, že se dá narazit na velice solidní firmy, které už mají spoustu spokojených zákazníků a tím i pozitivní recenze. Jak je vybráno, nic nebrání tomu, aby si člověk firmu zakoupil. 

Jak si můžu objednat?

Zjistil jsem, že se dá firma buď zarezervovat online, nebo můžete popadnout mobilní telefon zavolat na informační linku. Jakmile si něco vyberu a zarezervuji, tak počkám, až právní oddělení prodávajícího nachystá všechny smlouvy a ostatní podklady, aby se mohla zapsat změna majitele (jednatele) do Obchodního rejstříku.

Potom si domluvím schůzku, kde se zvolí jednatel, což jsem já sám a dojde k převodu společenského podílu. Po převedení už budu jednatelem já a jsem za svou novou společnost plně odpovědný. Dostanu všechnu dokumentaci ke společnosti a můžu začít bez problémů podnikat na vlastní pěst.

Solidní firma se navíc postará o zastupování u soudu, kde proběhne řízení o zápisu změn do Obchodního rejstříku. Dokonce mi dají vědět, až to bude hotové.

Jaké náležitosti jsou většinou součástí pořizovací ceny?

Jednoznačně převedení obchodního podílu firmy, jmenování nového jednatele, dokumentace, poplatky i s kolkem pro Obchodní rejstřík, dále podání změny do OR, veškeré volné živnosti, které existují (je jich celkem 80), zcela splacený základní kapitál (nejčastěji 200 tisíc), ověření podpisů, podání změny na soud i organizaci převodu. A v neposlední řadě také registraci k daním z příjmů právnických osob. Samozřejmě, že si můžu ještě přiobjednat hromadu doplňkových služeb. Prodávající mě totiž klidně může zastupovat na úřadech nad rámec převodu firmy. 

Sami vidíte, že pořízení takové firmy není nic složitého a rozhodně to stojí za to.

Michal Crhák

Back to Top