Pokud za sebou máte alespoň jedno stěhování a tím pádem i veselou zkušenost s přesunem či rolováním nesrolovatelné matrace tak víte, jak vypadá bez obalu. A že to nemusí být vždycky hezký pohled. Po snídaních v posteli, kdy jste si ten černý čaj opravdu mohli rozmyslet, po nečekané návštěvě dětí s vodovkami a pravidelných siestách vašeho starého kocoura připomíná povrch matrace Pollockův nedokončený obraz. Že jste si to měli na začátku rozmyslet a připlatit si navíc  za chrániče na matrace, je jen bodavou připomínkou bez skutku. Nikdy není pozdě a pokud si zrovna pořizujete matraci novou, která nenese svědectví horečkových nocí a dalších radostí života, zvažte nákup chrániče. Jaké jsou výhody chrániče a co vše nám hrozí při snížené péči o matraci a její obal? Proč si chránič pořídit a co vše nám může zajistit?

Chránič na matrace jako Supermanova kápě

Chrániče na matrace jsou něčím trochu jiným, než potah. Ten objímá vaši matraci ze všech strach a v dnešní době je v drtivé většině na zip, takže pevně drží a dá se jednoduše odepnout. Pod obalem je matrace již nahá, občas můžete spatřit její vrstvy a dostat se do kontaktu s pěnou, z níž je vyrobena. Bez obalu se matrace již většinou nevyrábí a pokud při nákupu zjistíte, že je obal neodnímatelný, zvažte navíc nákup takového, který budete moci kdykoliv vyprat. Potah by měl být z kvalitního elastického materiálu, který netrpí na třepení vlivem používání a nemění dobré vlastnosti dlouho vybírané matrace. Stejně tak by tomu mělo být u chrániče. Chránič může ovlivnit jak hygienu, tak stav, ve kterém se bude matrace za pár let nacházet. Představte si chránič jako kápi supermana – létat by dovedl i bez ní a jelikož se dá lehce odepnout, může ji kdykoliv sundat.Ale najednou je z něj jen kulturista v barevném neoprenu. Chránič na matraci je nejsvrchnější částí, která zakrývá pouze plochu, na které ležíte. Na matraci se v jejich rozích upíná gumami a tak je lehce odnímatelný. Superman vás zachrání zpod jedoucího vlaku – chránič  matraci ochrání před zbytečnými riziky, jako je lehce převrhnutelný šálek kávy. Narozdíl od najatí si supermana coby osobní stráž vás chránič přijde na pouhých pár stovek. 

Skvrny, roztoči i výdaje

Odnímatelný chránič matrace může zabránit nejen prosáknutí potu, ale z dlouhodobého hlediska má vliv na zdravé prostředí ložnice či pokoje. Kombinace potahu a chrániče jsou mimo jiné dvojicí, která zajistí delší životnost vaší matrace a potažmo vám ušetří případné náklady za matraci novou například v momentě, kdy si ji zrovna nemůžete dovolit. Co všechno může skrývat matrace i ložnice, o kterou není postaráno? 

  • Návštěvníci

Roztoči, jejichž výkaly silně dráždí sliznici a způsobují silné alergické reakce, jsou okem člověka nezachytitelní. Možnost, že roztoči skutečně obývají vaši domácnost je však vysoká – živí se šupinkami kůže a lidské teplo a vlhko je pro ně tím nejlepším prostředím. Matrace bez pravidelně praného chrániče a obalu je pro takového roztoče pěti hvězdičkovým hotelem. A nejen pro ně – ve zvlhlé matraci se daří také plísním.

  • Homo sapiens a snídaně bez Tiffanyho

Pot, inkontinence, menstruace, čaj, káva, limonáda, rum… bum. Každý má jiné návyky, potřeby i vztah k úklidu a hygieně. Snažte se však neudělat ze své matrace otisk vašeho životního stylu a záznam protrpěných nemocí. Člověk za noc vypotí až něco přes 1 litr potu, tomu se zkrátka nevyhneme. Chránič, jako diskrétní společník, však může zajistit pocit čistoty a život matrace se při kombinaci praní a pravidelného větrání může značně prodloužit.

  • Tropické noci

Otočením knoflíku a nastavením termostatu si lidstvo zajistilo jak pohodlí, tak menší odolnost vůči chladu a potažmo i snížení imunity. Kombinace teplé přikrývky a vyvětrané místnosti, v níž teplota nesahá přes 20 °C, jsou zdravější kombinací, než přetopená místnost, vlhkost a potem nasáklá deka. Vlhkost sice nesnížíte otočením kolečka na topení, ale může vám s tím pomoci vlhkoměr a případný odvlhčovač. Jak vidíte, ne všechno za vás vyřeší chránič na matraci.

Možná vás trochu zamrazilo s představy o tom, co vše skrývá vaše matrace. Nemusíte ji však rovnou vyhazovat. Vysajte ji, vyvětrejte, vyperte ochranný obal a podívejte se po chrániči na matraci – Supermanovi, který zajistí zdravý a klidný spánek.

Michal Crhák

Back to Top