Zařizujete pronájem bytu v Chomutově a hned od začátku vás trápí obavy, že byste mohli svůj majetek svěřit do rukou někomu, s kým budou v budoucnu potíže? Za dvoupokojový byt můžete v Chomutově měsíčně inkasovat více než 7 tisíc korun. Nastěhovat do něj třeba notorického neplatiče, by proto byla vcelku drahá záležitost. Naštěstí existují způsoby, kterými můžete podobným problémům do určité míry předcházet. Dnes se na ně společně podíváme.

 

Aby se pronájem bytu nestal vaší noční můrou

Pronájem nemovitosti nelze v žádném případě brát na lehkou váhu. Případy, kdy svěříte byt někomu, kdo záhy přestane platit činži nebo je problémový nějakým jiným způsobem, nejsou bohužel nijak ojedinělé. Poslední novelizací občanského zákoníku se navíc nájemníci dostali do výhodnějšího postavení, než jaké měli v minulosti. Nastavená pravidla je zkrátka více chrání. Pokud si chcete zajistit pravidelný příjem, musíte se na vše důkladně připravit a to dřív, než se z pronájmu bytu stane vaše noční můra. Poptávka po bydlení je sice v Chomutově značná, ale lidí, kterým byste klíče od vaší nemovitosti raději svěřovat neměli, tu najdete jistě také dost. Jak se vyhnout problémům? Existuje několik zásad, jejichž dodržením minimalizujete ta největší rizika.

 

O kolik si můžete v Chomutově říct? (inzerce 01/2021)

Dispozice Užitná plocha Požadovaný nájem
1+1 34 m2 6 800 Kč
2+kk 57 m2 8 500 Kč
2+1 68 m2 9 000 Kč
3+1 77 m2 11 000 Kč

 

Výběr solidního nájemníka je základ

Inzerát s vaší nabídkou můžete zadat některému z tištěných médií nebo ho umístit třeba na sociální sítě. Co však funguje zřejmě nejlépe, jsou weby specializované na realitní inzerci.

Vyberte si některý z hojně navštěvovaných realitních portálů a váš byt nabídněte právě tam! Není to nic komplikovaného.

A jak si mezi zájemci, kteří se začnou ozývat, máte vybrat ideálního nájemníka? To už je pochopitelně složitější. Bezesporu vám napoví osobní setkání. To, jaký na vás člověk při prohlídce bytu udělá dojem, je jistě důležité, nicméně jen na první dojmy dát rozhodně nemůžete. Jde o váš majetek, který má čím dál vyšší hodnotu a tak si každého zájemce prověřte. Kde najdete informace, které vám pomohou se rozhodnout?

  1. CENTRÁLNÍ EVIDENCE EXEKUCÍ
  2. INSOLVENČNÍ REJSTŘÍK
  3. DATABÁZE OSOB V PÁTRÁNÍ POLICIE ČR

 

Nebojte se požádat o reference

Ve výše uvedených rejstřících se pochopitelně dozvíte pouze to nejpodstatnější. Nebojte se proto vašeho potenciálního nájemníka požádat navíc o nějaké reference. Kdo nemá co skrývat, zpravidla vám vyhoví. Zjistíte třeba to, u jaké firmy pracuje, jak dlouho je tam zaměstnán a podobné věci. Můžete získat rovněž informace o předchozím bydlišti a také o důvodech, kvůli kterým se zájemce o váš byt odstěhoval. Jde jednoduše o to, udělat si o člověku, kterému se chystáte svěřit do užívání vaši nemovitost, co nejkomplexnější obrázek.

 

Dalším krokem je precizní smlouva

Jedině detailně propracovaná nájemní smlouva vám zajistí potřebný klid. Pomineme-li ty nejzákladnější údaje (identifikace účastníků, výše a způsob placení činže…), měla by obsahovat ustanovení, která co nejpřesněji určí práva a povinnosti obou stran. Musí být zřejmé, co si v bytě a také ve společných prostorách domu nájemník může dovolit a co by naopak mohlo být důvodem k výpovědi. Jediný problémový člověk dokáže znepříjemnit život obyvatelům celého domu a nezapomeňte, že za jeho chování do určité míry odpovídáte vy a budete muset případné problémy řešit. Pokud jde o kauci, její minimální výše by měla odpovídat měsíčnímu nájmu, ale nebojte se požadovat dvojnásobek. Obzvlášť v případě, že nabízíte byt, který je solidně vybaven. Předávací protokol je sice pouze jakýmsi dodatkem smlouvy, jeho význam to ale nijak nesnižuje. Uveďte do něj přesný popis stavu vaší nemovitosti ke dni předání. Nezapomeňte zaznamenat také údaje o spotřebě energií!

 

Doložka přímé exekuční vykonatelnosti

Tento dokument vám připraví každý notář a vy ho dáte nájemníkovi podepsat společně se smlouvou. Díky „exekuční doložce“ můžete nechat problémového člověka, nejčastěji neplatiče, vystěhovat takřka kdykoliv. Solidní zájemce o váš byt jistě nebude proti podpisu této listiny nic namítat. Je to nesrovnatelně lepší řešení, než čekání na zdlouhavá jednání soudu, během kterých třeba nedostáváte žádnou činži a nemůžete se svou nemovitostí nijak nakládat.

 

Víte, co je tzv. garantovaný nájem?

Existuje ještě jedno řešení, kterým se při pronájmu vašeho bytu můžete vyhnout případným komplikacím. Slyšeli jste už o garantovaném nájmu? Jde o službu, kterou u nás vlastníkům nemovitostí nabízí hned několik firem působících na realitním trhu. Tito lidé se za určitý poplatek postarají o vše a to od samého začátku. Odpadnou vám starosti s prověřením nájemníka, s údržbou a kontrolami bytu a nemusíte se obávat ani toho, že byste své peníze nedostávali pravidelně a ve sjednané výši. Vše je zkrátka „garantováno“!

Máte s pronájmem vašeho bytu dobré zkušenosti nebo jste už narazili na někoho, kdo vám důkladně zkomplikoval život?

Michal Crhák

Back to Top