Úpravy poprsí jsou hitem několika posledních desetiletí. Co bylo dříve obdivovaným, nebo vysmívaným zbožím pro horních 10 000 a hvězdy showbyznysu, je dnes běžným zákrokem. Kde je poptávka, tam je také nabídka. Proto jako houby po dešti vyrůstají ve městech specializovaná lékařská zařízení a kliniky plastické chirurgie nabízející operace prsou.

Na celé čáře vítězí co do počtu takových klinik na kilometr čtvereční hlavní město Praha.

 

Jakou roli hraje hlavní město Praha při operaci prsou?

S trochou nadsázky lze říci, že neexistuje pražská čtvrť, ve které by se nějaké zařízení plastické chirurgie nenacházelo. Najdeme je v historickém centru i okrajových čtvrtích. Proč se taková koncentrace vyskytuje právě v Praze, je nabíledni. V metropoli jsou soustředěna všechna špičková vědecká pracoviště, ze kterých lze čerpat informace o nejnovějších trendech a modernizaci přístrojů.

Praha skýtá pro ambiciózní lékaře zajímavá místa v nejlepších nemocnicích republiky. Ti si postupně zakládají soukromé kliniky, na který chtějí zúročit nabyté zkušenosti. Pro potenciální zákazníky z toho plyne řada výhod:

  • Mohou si být jisti, že se jim dostává péče na té nejvyšší úrovni.
  • Konkurenční prostředí přeje různým slevám a jiným benefitům, např. vstupním prohlídkám a konzultacím poskytovaným zdarma.
  • Na klinikách se obvykle sdružují odborníci nejen z oblasti plastické chirurgie, ale i dermatologie nebo např. ortopedie. Je tak zajišťována kompletní péče v oblasti estetické medicíny, v případě, že klient plánuje více zákroků, je zvolen vhodný harmonogram.
  • Praha má ideální dopravní dostupnost ze všech míst republiky. Letecké spojení využívá hlavně zahraniční klientela, která vyhledává pražské kliniky známé špičkovou kvalitou za relativně nízkou cenu.

 

Z důvodů očekávaných i neobvyklých

Každý si myslí, že důvod k využití služeb kliniky plastické chirurgie je nějaká forma tělesného zkrášlení. To je a není pravda. V případě prsou jsou jejich modelace nebo úpravy velikosti s estetickým účelem velmi časté V závěsu však nastupují další skutečnosti – řešení zdravotních problémů jako jsou bolesti zad nebo špatné držení těla způsobené příliš velkým poprsím, úprava velikosti prsou v případech žen, které potřebují své tělo při práci.

A nejedná se jen o modelky nebo další profese, kde je hlavním úkolem být krásná a přitažlivá, ale o sportovkyně a jiná zaměstnání, kde je potřebný rychlý pohyb. Při něm – jak známo – velká prsa překážejí. Navíc existuje překvapivá diagnóza, o které se málo ví – tzv- gynekomastie neboli velká mužská prsa.

Postihuje až 30 % mužské populace a její velká část se rozhoduje rozloučit se s ní pomocí operace. Pro muže vítaný a pro ženy poněkud diskriminační je fakt, že úprava mužského poprsí vyjde výrazně levněji.

 

Preventivní zákrok – proč ne?

Operace poprsí kvůli zhoubnému nádoru má smutné prvenství u chirurgických operací žen s diagnózou rakovina. V nedávné době vzbudil mediální rozruch počin americké filmové hvězdy Angeliny Jolie, která se v roce 2013 na základě rodinné anamnézy rozhodla nechat si preventivně odstranit prsa.

Její snaha zvrátit nedobrou prognózu a připravit zhoubnou nemoc o místo, ve kterém by s největší pravděpodobností mohla vzniknout, vyvolala kontroverzní ohlasy mezi odbornou i laickou veřejností. Každopádně nikdo z oborových lékařských špiček nezavrhl tento postup docela.

Vždyť je považován za vhodné řešení u žen, v jejichž rodinách se nemoc vyskytuje v každé generaci jako geneticky podmíněné onemocnění. Důležité je, že v dnešní době je plastická chirurgie na takové úrovni, že z různých důvodů provedené kompletní nahrazení poprsí implantátem nikdo nepozná.

V jakém případě byste byli ochotni nechat si operovat prsa? Jak daleko jste ochotni dojíždět za kvalitní lékařskou péčí? Co si myslíte o estetické medicíně? Kolik peněz ročně jste ochotni investovat do vylepšení svého zevnějšku?

Michal Crhák

Back to Top