Proč se pigmentovým skvrnám, které se honosí odborným názvem dysplastické pigmentové névy, tradičně říká mateřské znaménko, je tak trochu záhada. Rozhodně nejsou všechny na těle přítomny hned po narození, miminko s nápadným znaménkem je spíše rarita. Daleko častěji se tvoří v průběhu života, někdy jako důsledek nadměrného slunění nebo jen tak. Není ani pravda, že by taková znaménka fungovala jako distinktivní rodový znak; identifikace ztracených příbuzných podle skvrny za levým uchem se vyskytuje pouze v brakové literatuře, jak skvěle vystihla její filmová parodie Limonádový Joe. Nicméně může se stát, že ona “kakaová skvrna velikosti mexického dolaru” z různých důvodů jejímu majiteli vadí. Je vhodné se jí zbavit? A jakými způsoby se to dělá?
Krok první: vyšetření u dermatologa
Tak řečená mateřská znaménka představují pro lidské zdraví jisté riziko. Mohou se totiž přeměnit v rakovinné nádory, z nichž některé – nejnebezpečnější je tzv. melanom – metastázují tak rychle, že než si jich postižený všimne a začne jednat, může být už pozdě. Proto je na místě občasná důkladná prohlídka všech podezřelých znamének u kožního lékaře. Podezřelý by měl být takový útvar, který je neohraničený, mění tvar či barvu, nebo dokonce krvácí. Za rizikovější jsou považovány ploché skvrny; ty vyvýšené, byť jsou ošklivější, se mění na zhoubné jen zřídka. Pokud lékař u znaménka potvrdí obavy o jeho potenciální škodlivosti, jde znaménko pod nůž. Provede se histologický rozbor pro potvrzení a pacient je dále sledován, v případě potřeby léčen.
Dermatolog může posuzovat také zdravá tělíska, jestli u nich lze doporučit odstranění z preventivních důvodů, tedy vyhodnotí jej tak, že by v budoucnu mohlo mít tendenci k maligní proměně nebo že je na exponovaném místě, kde hrozí jeho poškození např. řetízkem nebo lemem výstřihu při oblékání. Někteří lékaři možnou souvislost rozškrábnutého znaménka s rozvojem rakovinného bujení vyvracejí jako mýtus, část lékařské veřejnosti se k ní však stále přiklání. Na druhou stranu panuje shoda v tom, že rizikovým znaménkům neprospívá sluneční záření; takže co nejde schovat pod oblečení, mělo by jít pryč.
Znaménko je zdravé – neléčíme
Pokud patří návštěvník ordinace mezi šťastlivce, jehož znaménka byla označena jako přátelská a zcela neriziková – a takových jedinců je navzdory nárůstu melanomů stále většina – může se radovat; nicméně v případě, že se mu jeho znaménko z nějaké příčiny nelíbí a chce se ho zbavit, vyvstává před ním problém jak a za kolik. Protože v jeho situaci se nejedná o zákrok ze zdravotních důvodů, ale pouze estetický, nehradí jej pojišťovna. Za své peníze by si měl vybrat logicky co možná nejkvalitnější variantu zákroku za rozumnou cenu. Jako ideální varianta v tomto případě vychází odstranění znaménka laserem.
Proč laser?
Laser má ve srovnání s klasickým vyříznutím samé plusy – moderní laserové přístroje pracují rychle a efektivně. Laserový paprsek teplem vrstvu nežádoucí tkáně rozloží a ta se vzápětí odpaří. Celá záležitost je odbytá za několik málo minut a zhruba stejnou dobu stráví klient i na klinice, protože nejsou potřebná žádná vyšetření ani pozákroková péče. Na těle nezůstává žádná jizva, nanejvýš se může bezprostředně po zákroku objevit stroupek, který po čase sám odpadne. Jedinou nevýhodou laseru je, že zlikvidovaná tkáň nemůže být podrobena histologické kontrole. Proto je v ceně, která koresponduje s délkou zákroku a je tedy poměrně nízká, standardně zahrnuto kontrolní vyšetření dermatologem.
Kolik mateřských znamének na těle považujete za přijatelné číslo? Z jaké části těla byste si rozhodně nechali znaménko odstranit?