Pozastavili jste se někdy nad tím, proč za léky platíme tolik? Přijde vám zejména cena Viagry přemrštěná? Popravdě, požadované vyšší částky za ní mají své opodstatnění – vysoké investice nezbytné při jejím vývoji. V posledních letech však trh zaplavila generika za ceny podstatně příznivější. Jak je to možné? Výroba Viagry totiž už nepodléhá patentové ochraně! Znamená to, že jsou její dny sečteny? Nahlédněte s námi za oponu farmaceutického průmyslu! A zaměříme se na potraviny zvyšující testosteron

Je hladina testosteronu opravdu, tak důležitá?

Zvýšená hladina testosteronu má klíčový vliv na celkové zdraví mužů, zejména na svalový růst, energii a sexuální funkce. Existuje několik potravin, které jsou spojovány s podporou přirozené produkce testosteronu v těle. V tomto kontextu jsou potraviny bohaté na zinek, omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a protein považovány za prospěšné. Obsahují například ořechy, losos, vaječný žloutek, hovězí maso, avokádo a olivy. Pravidelná konzumace těchto potravin může přispět k udržení optimálního hormonálního stavu a celkového zdraví mužského reprodukčního systému.

 

Od bizarních náhrad po rovnocenná generika

Patent na výrobu Viagry společnosti Pfizer vypršel v roce 2020, ale již zhruba šest let předtím jeho sevření práv na tento lék pomalu sláblo a začaly se objevovat první náhrady. Ty měly mnohdy bizarní podoby nevalného efektu; mátové proužky na pohlavní úd nebo ústní spreje připomínající osvěžovače dechu své štěstí zkusily a… neuspěly. Na druhou stranu bylo vyvinuto několik skutečně nových terapií a Viagře podobných léčiv v čele s Cialisem a Levitrou. Ty rovněž zvyšují průtok krve do penisu blokováním enzymu známého jako PDE5, avšak pracují s jinou účinnou látkou.

 

Opravdovou změnu přinesla až náhradní léčiva na bázi sildenafilu (účinná látka Viagry), která nejen že ji dokázala plnohodnotně zastoupit, ale také nabídla něco, na co mnoho uživatelů čekalo – příznivou pořizovací cenu.

 

Kamagra – indické generikum láká i na nové praktické formy a rychlejší nástup účinku

Farmaceutická společnost Ajanta Pharma přinesla originální Viagře ekvivalentní alternativu, co se dávkování, bezpečnosti, účinnosti, síly a kvality týče. Kromě klasické pilulky navíc přišla s dalšími atraktivními podobami léků – šumivé tablety, žvýkací dražé, POLO bonbony či ovocné želé. A přednost jim dávají nejen ti, kterým užívání pilulek zkrátka nevyhovuje. I tyto formy pak nabízí v porovnání s Viagrou za zlomkovou cenu.

 

Porovnání cen – kolik za Viagru a její náhrady zaplatíte

Přejděme ke konkrétním číslům: balení Viagry se 4 kusy 100mg tablet v ČR seženete za cca 1.200-1.600,- Kč, oproti tomu stejné balení Kamagry zakoupíte již za 350,- Kč. Ačkoliv první prognózy po představení generik předpověděly pád cen Viagry až na desetinu, nestalo se. Na rovinu řečeno, pořád jde o byznys, ve kterém se hraje o peníze především a známé jméno výrobce je silným argumentem. Roky absolutního monopolu tak dávají pocit, že i vysoké ceny jsou v tomto případě udržitelné. I když Pfizer nadále sází na věrnost svých zákazníků, současný trend se zdá mít spíše opačnou tendenci – obliba generických náhrad stále stoupá a jejich finanční dostupnost je určitě jedním z rozhodujících faktorů.

 

Přirážky a celkově vysoké ceny za originální léky nejsou novým fenoménem. Je ale jen na vás, zda do nich budete tyto sumy chtít investovat v případě, když máte k dispozici jejich generické alternativy. Jejich užívání sebou někdy přináší i další výhody než jen ty finanční. Variace jejich forem i dostupnost ve volném prodeji značně přispívají jejich popularitě. Otázkou je zda dokáží originál úplně vytlačit.

Co si o tom myslíte vy? Odzvoní Viagře pro její cenu?

Michal Crhák

Back to Top