Víte, co přesně všechny pečující produkty pro pleť dělají? Co třeba taková pleťová séra a kúry Přišel čas si na ně posvítit! Čím se liší od běžných hydratačních krémů? A jestli přidání tohoto kroku do vaší beauty rutiny nebude zbytečné, jaké konkrétní výhody vám přinese?

 

Pleťová séra, seznamte se!

Tyto kosmetické přípravky nejčastěji gelové či tekuté konzistence jsou navrženy tak, aby pleti dodaly ve vysoké koncentraci žádané účinné látky. Jaké konkrétně? To záleží na vybraném typu. A těch na trhu najdete skutečně mnoho. Soustředí se pak na specifické úkony – od hydratace až po rozjasnění pokožky.

 

Jak séra používat?

Představte si péči o pleť jako tříchodové menu. Začnete předkrmem (čištění obličeje) a než se pustíte do dezertu (vyživující a hydratační krém), dopřejete si hlavní chod, s jehož pomocí doplníte všechny důležité živiny v hlavním chodu (sérum). To opakujte nejlépe dvakrát denně, minimálně alespoň večer. Zatímco vy spíte, séra se postarají o doručení živin a vitamínů do těch nejhlubších vrstev pokožky; tam, kam to nezvládnou ani ty nejhutnější krémy.

 

Jaký typ bude pro vás ten pravý ?

Existuje jich opravdu spousta, vybrat dobře tak může být celkem výzva. Uvědomte si ale, na co vaše aktuální pleťová péče cílí. Na redukci vrásek? Nebo extra hydrataci? Sáhněte pak po takovém séru, které bude pokračovat ve vašem úsilí a naváže, resp. doplní kosmetiku, kterou už používáte. Pro inspiraci uvádíme ta nejběžnější.

 

Séra proti projevům stárnutí pleti

Zpomalit proces stárnutí, vypnout pleť a vyhladit tím jemné linie – kdo by o tyhle benefity chtěl přijít? Tento typ péče rozhodně není určen výhradně pro majitele zralé pleti, začít je používat můžete už ve dvaceti!

 

  • Na co se zaměřit: retinol, kofein, zelený čaj, proteoglykany a kyselinu hyaluronovou.
  • Tip dermatologů: pokud máte suchou pokožku a chystáte se použít retinoid v séru, začněte s nižší dávkou, abyste zjistili, jak ho vaše pokožka snáší.

 

Antioxidační séra

Tahle pro změnu chrání pokožku před volnými radikály, kterým jsme denně vystaveni. A nejen to! Postarají se o prevenci jemných vrásek a dalších viditelných známek stárnutí jako jsou třeba tmavé pigmentové skvrny. Kdo by je měl používat? Vzhledem k tomu, že volné radikály útočí nevybíravě na všechny, séra lze doporučit všem bez rozdílu typu pleti. Jen buďte opatrní na přísady, které by mohly tu citlivější podráždit. Opravdové citlivky, pozor na citrusy nebo mátu!

 

  • Na co se zaměřit: vitamíny A, C a E, melatonin a kyselinu L-askorbovou.
  • Tip dermatologů: aplikujte sérum vitaminu C ráno před opalovacím krémem. Tím ochranu před UV zářením ještě zintenzivníte.

 

Séra na sjednocení pleti

Tihle koncentrovaní siláci plní řadu funkcí a cílí na nedokonalosti pleti jako hyperpigmentace, rozšířené póry a jemné vrásky. Budou se hodit pro vyrovnání tónu pleti a redukci tmavých skvrn. Zvládnou také pokožku vyhladit a minimalizovat póry.

 

  • Na co se zaměřit: vitamín C, arbutin, kyselinu kojovou, kyselinu azelaovou a kyselinu L-askorbovou.
  • Tip dermatologů: antioxidační séra rozjasní vaši pokožku, ale pokud najdete ta, která k tomu navíc obsahují arbutin nebo kyselinu kojovou, pomohou vám zároveň při potlačení pigmentu.

 

Hydratační séra

Vneste jimi do pokožky porci hydratace navíc! Pro koho jsou určena? Máte-li suchou pokožku, jste tím nejlepším kandidátem. Pokud vás ale naopak trápí nadbytečná produkce kožního mazu, vyhýbat se jim nemusíte. Séra totiž mohou přispět k normalizaci funkce kožních mazových žláz.

 

  • Na co se zaměřit: kyselina hyaluronová, peptidy a luminescin.
  • Tip dermatologů: na zvýšenou hydratace pleti není nikdy příliš brzo!

Nezapomeňte na to, že pokožka každého člověka je jiná, a tak může na nové kosmetické produkty reagovat odlišně. Odborníci doporučují dát pleti zhruba sedm týdnů, abyste zjistili jak novou rutinu přijala. Počáteční výsledky by ale měly být viditelné již během několika dní.

Používáte séra? Která jsou vaše nejoblíbenější?

Michal Crhák

Back to Top