Z odborného hlediska vlastně téměř žádný, ale správná odpověď zní: zatímco co ten první si cíleně pěstujeme a opečováváme, o ten druhý v žádném případě nestojíme. Důvodem není rozdílná délka ani barva našich vlasů a chlupů, ale místo, ze kterého vyrůstají. Zkrátka vlasy jsou krásné a slovo husté užité v souvislosti s nimi je významným plusovým bodem. Ovšem chlupy jsou nechutné, obzvlášť když odněkud vyčnívají a hlásí se o pozornost. Ćím jsou hustší, tím hůře pro jejich majitele.

 

Víme toho už hodně

Že jsou vlasy a chlupy blízcí příbuzní, dokládá například fakt, že v angličtině pro ně existuje jediný výraz (hair). Anatomové to mohou jen potvrdit – oba typy ochlupení se řadí mezi přídatné kožní orgány, konkrétně jde o zrohovatělé deriváty pokožky. Vyrůstají z vlasového váčku vzniklého vchlípením pokožky do škáry. Jejich výživa je zajištěna z cév nacházejících se v blízkosti váčku. Co se týče složení oné části vlasu, která z váčku vyrůstá na povrch lidského těla, a je tedy viditelná, sestává se ze tří vrstev:

  1. z tenoučké blanky plochých šupinovitých buněk
  2. z buněk korové vrstvy, obsahujících různé množství pigmentu, jež ovlivňuje výslednou barvu vlasu. Příčinou šedivění je kromě vyhasínání tvorby pigmentu pronikání vzduchových buněk do štěrbin mezi vlasovými buňkami
  3. ze dřeně neboli vnitřní vrstvy, která je přítomna pouze u silnějších vlasů

 

Pozorováním a bádáním bylo zjištěno mnoho informací, které se laikovi mohou zdát nepodstatné, ale pro pochopení toho, jak celý organismus funguje, mají zásadní význam. Mohou pomoci např. k povzbuzení růstu vlasů nebo k léčbě nějakého onemocnění. Nicméně celá věda je stále krátká na to, aby zodpověděla otázku, proč tam, kde po ochlupení toužíme, ho často předčasně ztrácíme, a naopak tam, kde o něj nestojíme, je ho dost nebo někdy až příliš.

 

Syndrom nechtěného dítěte?

Chlupy na našem těle se opravdu chovají podivně. I když odborníci vyjmenují celou řadu funkcí, které vykonávalo nebo doposud vykonává, nám spíš připadá, jako by lidstvu dělalo naschvály. Řídnoucí vlasy a plešatění začínají dělat vrásky mužům i ženám již v relativně mladém věku. Zato chlupy v oblastech, kde o ně nestojíme, se drží doslova zuby nehty a odolávají téměř všem dostupným metodám odstraňování.

 

V případě depilace (odstranění povrchové části chloupku) objevují znovu do několika málo dnů a v případě pokusu o epilaci (vytrhnutí s kořínkem) v horizontu týdnů a měsíců. Mají obdivuhodnou schopnost regenerace, takže ani vytažený kořínek je nadobro nezničí. Jejich reakce trochu připomíná chování odstrkovaného dítěte, které si vymáhá pozornost různými lumpárnami a působením nepříjemností. Časté holení nebo jiné depilační techniky způsobují vyrážku a nepříjemné podráždění pokožky, které se negativně projeví na vzhledu.

Co s ním aneb jak na něj

Pro obyčejné smrtelníky je dobře, že vědecké kapacity objevily schopnosti laseru tepelně ničit vlasové cibulky, a to s trochou přehánění jednou provždy, a zpřístupnily je široké veřejnosti. Epilace laserem je dnes poměrně dostupná, v povědomí lidí se již zabydlela a pro mnohé patří ke standardním ošetřením. Je ovšem možné, že si nejste jistí, zda v obci, v níž žijete, je běžně poskytována kvalitní laserová epilace – Praha je potom jistotou, na kterou můžete bez obav vsadit. V hlavním městě se nachází nejvyšší počet špičkových klinik estetické medicíny s tím nejlepším vybavením, dlouholetými zkušenostmi a řadou spokojených klientů.

Znáte někoho, komu se líbí ochlupení v podpaží nebo v ohanbí? Na kterém místě na těle je vám ochlupení nejvíc nepříjemné? Jak se ho zbavujete?

Michal Crhák

Back to Top